Rozstania są zazwyczaj trudne: ogrom emocji (niezależnie od tego, czy jesteśmy stroną zostawianą, tą, która zostawia, czy rozstanie jest decyzją obydwu osób), natłok myśli, lęk przed zmianą, poczucie odrzucenia lub poczucie winy, że to my porzucamy drugą osobę, lęk przed przyszłością i wiele, wiele więcej…
Niekiedy zdarza się, że mamy ochotę zrobić coś spektakularnego, coś, co, być może, odmieni tę sytuację i sprawi, że wrócimy do początków relacji, gdzie rzeczywistość wyglądała nieco inaczej niż teraz. Nasze hamulce się poluzowują i stajemy się zdolni do rzeczy, których w zwyczajnych okolicznościach byśmy nie zrobili.
Co jednak nie jest dobrym pomysłem?
1. Próba powrotu za wszelką cenę i idealizowanie (byłego) partnera – mówisz, że się zmienisz, że od teraz wszystko będzie dobrze. Prosisz o kolejną szansę, chcesz, by druga osoba jeszcze się zastanowiła. Bierzesz całą winę na siebie. Wypierasz z pamięci trudne momenty. Podkreślasz, że byliście sobie przeznaczeni. Rozpaczasz, że w żadnej innej relacji ani Ty, ani Twój partner na pewno nie będziecie szczęśliwi.
2. Upublicznianie rozstania i angażowanie w nie wiele osób – o szczegółach warto powiedzieć tylko najbliższym osobom. Nie ma potrzeby, by relacjonować to, np. w swoich mediach społecznościowych. Niektórzy z nas działając w ten sposób, mają nadzieję, że ON lub ONA to usłyszy/przeczyta i w końcu dotrze do niego/niej, co się stało. Odpuść. Nie ma to sensu.
3. Szukanie pretekstu do napisania wiadomości – widziałaś mem, który na pewno go rozśmieszy? W radio pojawiła się piosenka, która by się jej spodobała? Doceń to, na co zwrócił_ś uwagę, ale nie pisz. Po prostu. Co więcej, dzwonienie lub pisanie wiadomości po alkoholu nigdy nie jest dobrym wyborem.
4. Szybkie wchodzenie w nową relację – zanim zaczniesz budować kolejny związek, daj sobie czas na doświadczenie pojawiających się tu i teraz emocji, przeanalizowanie swoich granic, potrzeb i oczekiwań, a także refleksję nad swoją rolą w relacji, która właśnie się skończyła. Pamiętaj, że ,,nie da się wejść na nową górę, nie schodząc z poprzedniej’’. Przed wejściem w kolejną relację, upewnij się więc, że domknąłeś/domknęłaś tę ostatnią.
5. Śledzenie i analiza mediów społecznościowych byłego partnera/byłej partnerki – sprawdzanie, kiedy ostatnio był_ aktywn_ w różnych aplikacjach i komunikatorach, kontrolowanie, czy ogląda nasze posty lub relacje, próba zrozumienia treści, które sam_ publikuje, chęć dowiedzenia się, czy były partner/była partnerka jest już w nowym związku.
Czego jeszcze nie warto robić po rozstaniu? Jakie są Twoje doświadczenia?
Dodaj komentarz