,

Gry, w które gramy choć nie zdajemy sobie z tego sprawy: przyciąganie vs. odpychanie

Gra w przyciąganie – odpychanie to jeden z najsilniejszych mechanizmów manipulacji. Ktoś co chwilę chce się spotykać, wysyła dużo wiadomości, oczekuje natychmiastowej odpowiedzi, dzwoni w każdej wolnej chwili, a za chwilę mówi, że do niczego się nie zobowiązywał, jest wolnym człowiekiem i nie potrzebuje presji i nacisku.

Ten mechanizm może być wręcz uzależniający. Ofierze brakuje informacji, a manipulator dba o to, by ich nie uzyskała i stale czuła się niepewnie. Jednego dnia jest wspaniale, mamy ze sobą dużo wspólnego, świetnie się dogadujemy i jesteśmy ze sobą naprawdę blisko, a kolejnego brakuje czasu, czuć wrogość i obojętność, a chłód, który bije z tej relacji, jest wręcz namacalny.

Niestety, mieszanina nadziei i niepewności sprawia, że jedna z osób wciąż łudzi się, że kolejnym razem wszystko będzie dobrze, a ciepło, którym cechował się ten związek, wróci. Relacje te są dlatego trudne, że oprócz niestabilności i nielojalności, jest w nich bardzo dużo wsparcia i uwagi. Gdyby były tylko negatywne, wyjście z nich byłoby dużo łatwiejsze.

Serwują one hormonalny koktajl: kiedy jest źle, podwyższa się poziom adrenaliny, a organizm skupia się na tym, by przeżyć; kiedy jest spokojnie, wydziela się dużo dopaminy. Mózg może się uzależnić od tej mieszanki. Co ciekawe, badania pokazują, że kiedy istotną rolę zaczyna odgrywać przypadek i niepewność, poziom subiektywnie odczuwanego szczęścia podnosi się. Innymi słowy: im większa przypadkowość, tym więcej dopaminy wydziela się w naszym mózgu (Fiorillo i in., 2003)

,,Toksyczny człowiek najpierw sprawia, że zaczynasz mu ufać. Spędza z Tobą mnóstwo czasu, poznaje wszystkie Twoje sekrety. Okazuje Ci podziw. Pozwala Ci uwierzyć w potęgę miłości, rzuca Ci świat do stóp. Ale prędzej czy później zaczyna się koszmar.

Toksyczny człowiek zaczyna wysysać z Ciebie życie, odbiera Ci wszystko, co w sobie ceniłaś. Zaczyna Cię niszczyć. Spalać. Pożerać. I ani przez chwilę nie zastanawia się nad Twoimi uczuciami. Toksyczny człowiek stosuje przemoc psychiczną. Doprowadza Cię do wyczerpania, łamie serce. I ekscytuje się, patrząc, jak cierpisz.

To przerażające, wiem, ale tacy ludzie naprawdę istnieją. I udają, że chcą Cię uratować przed złym światem. Tymczasem chodzi im wyłącznie o to, by z uśmiechem patrzeć, jak toniesz’’.

Robert M. Drake

Osoba wchodząca w toksyczny związek, ma specyficzne cechy. Mogą one wynikać z dzieciństwa albo aktualnej sytuacji. Jeśli doświadcza się kryzysu albo nawet chwilowej trudności, jest się bardziej podatnym na manipulację. Wiem, że być może ciężko w to uwierzyć, ale praktycznie niemożliwym jest, by zmienić osobę, która Cię krzywdzi.

Ona nie przestanie tego robić. Nie zależy jej na Twoim szczęściu i spokoju. Domyślam się, że to trudne i bolesne, ale odpuść. Zaopiekuj się sobą. Zajmij się swoimi emocjami, potrzebami i granicami. Nie przesuwaj ich. To bardzo ważne, żebyś utulił i zauważył to, co przez długi czas było krytykowane i wyśmiewane.

Źródło grafiki: www.canva.com