, ,

Jak stać się bardziej odważnym?

Czy zdarzyło Ci się zrezygnować z jakiejś propozycji z obawy, że nie sprostasz wyzwaniu albo narobisz sobie wstydu? Na przykład zaproponowano Ci poprowadzenie szkolenia dla kolegów z pracy albo objęcie wyższego stanowiska, ale postanowiłeś zachować się bezpiecznie i zostać tam, gdzie jesteś?

Czy zdarzyło Ci się przez wiele dni zastanawiać nad jakąś sytuacją, np. jak zaproponować koleżance z pracy wspólne wyjście do kina, ale w końcu nie zapytałeś?

Jednym ze sposobów, by stać się bardziej odważnym i uwierzyć we własne siły, jest zmiana interpretacji sytuacji. Zamiast się czegoś obawiać, spróbuj się tym zainteresować i zobacz, że pobudzenie, które się w Tobie pojawia nie jest lękiem, ale ekscytacją.

Skup się na aspektach sytuacji, które możesz kontrolować – ta strategia jest często wykorzystywana przez sportowców czy artystów: mają oni wiele rytuałów przed ważną rozgrywką albo występem.

Zauważ, że dana sytuacja nie jest dla Ciebie testem, który koniecznie musisz zaliczyć, ale szansą, żeby się czegoś nauczyć i dowiedzieć o sobie czegoś nowego. Skup się na tym, co możesz zyskać, a nie na tym, co możesz stracić.

Wzmocnij swoje poczucie bezpieczeństwa – co jest Ci potrzebne, żeby poczuć się lepiej i pewniej?

Działaj spontanicznie i wzmacniaj w sobie gotowość do wykorzystania danej możliwości – zamiast zastanawiać się, czy warto ubiegać się o tę pracę, wyślij CV lub zadzwoń do firmy. Nie zwlekaj. Zdecydowawszy, że warto pójść naprzód, przestań się zastanawiać, co może się nie udać, i skoncentruj się na następnym kroku, który musisz podjąć.

Powodzenia! 🙂

Źródło grafiki: www.canva.com