Osoby, które w dzieciństwie czuły się niekochane, niezauważane, lekceważone i odrzucane przez najbliższych, w dorosłości mogą mieć problem w budowaniu dojrzałych, wspierających i odpowiedzialnych relacji.
Osoby te najczęściej charakteryzują się trudnościami w kilku z poniższych aspektów:
Zaufanie i uwierzenie, że są godne uwagi i miłości – nie czuły się one akceptowane takimi, jakie są, więc w dorosłym życiu decydują (często nieświadomie), że w każdej relacji będą czujne i uważne na to, jak zachowują się inni ludzie. Ich związki opierają się na niepewności i lęku, że partner w każdej chwili może od nich odejść.
Zbudowanie pozytywnej i trwałej samooceny – osoby te często nie wierzą w swoje możliwości, mają skłonność do tego, by na swoją niekorzyść porównywać się z innymi. Mogą wierzyć, że nie zasługują na szczęście, a ich samoocena często zależy od opinii innych ludzi. Mogą cechować się uległością i problemem ze stawianiem granic.
Poczucie bezpieczeństwa – odczuwają one silną potrzebę kontrolowania zarówno siebie, jak i otoczenia, ponieważ świat wydaje im się groźny i nieprzewidywalny. Mogą mieć skłonność do sprawdzania tego, co robią inni, np. przeglądania ich telefonu czy korespondencji, ponieważ wierzą, że to pozwoli im przygotować się na ewentualne nieprzyjemności czy rozstanie.
Otwarta komunikacji z innymi ludźmi – osoby te mają skłonność do ukrywania swoich myśli, emocji i potrzeb, często nie są w stanie określić swoich oczekiwań wobec innych osób. Wolą one udawać, że ,,nic się nie stało’’ niż się z kimś skonfrontować. Mają też tendencję do wyręczania i tłumaczenia innych. Wolą zrobić coś same niż przypomnieć komuś, że np. obiecał im pomóc z remontem.
Spełnianie własnych potrzeb – zdarza się, że mają one tendencję do skupiania się w 100% na partnerze i niezauważaniu własnych potrzeb. Brakuje im czasu dla siebie, a lęk związany z tym, że mogą nie spełnić oczekiwań partnera sprawia, że nie potrafią odpoczywać. Mogą wykształcić w sobie przekonanie, że ,,nie są tacy jak trzeba’’ i ,,zawodzą innych’’.
Czy zauważasz u siebie któreś z wymienionych wyżej cech?
Źródło grafiki: www.canva.com
Dodaj komentarz