,

O wrażliwości słów kilka

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie rozmowa sprzed kilku dni, w której mój rozmówca stwierdził, że osoba wrażliwa to taka, która często płacze i nie radzi sobie ze swoimi emocjami. Być może są osoby, które funkcjonują w ten sposób i właśnie z takimi miał on do czynienia, formułując swoje zdanie, jednak osoby wrażliwe charakteryzują się innymi cechami.

Sprawdź, czy któryś z poniższych opisów pasuje do Ciebie:

Jesteś jak radar – odbierasz więcej sygnałów z otoczenia, jesteś uważny na drobne zmiany w czyimś zachowaniu, zauważasz delikatne gesty, ton głosu, mimikę, wyczuwasz czyjeś emocje, jesteś nastawiona na szczegóły, Twój umysł stale przetwarza dużo danych, widzisz zależności, których nie dostrzegają inni ludzie.

Cieszą Cię drobiazgi – jesteś kreatywny, masz dużo pomysłów i korzystasz z nieszablonowych rozwiązań, lubisz obcować ze sztuką, dostrzegasz urodę świata, często czujesz się poruszona, doceniasz małe przyjemności, np. dobrą kawę, ciekawy film.

Dostrzegasz innych ludzi – jesteś czuły i wyrozumiały dla innych, chłoniesz emocje innych, gdy ktoś w Twoim otoczeniu jest smutny albo szczęśliwy, zdarza Ci się ,,zarazić’’ jego emocjami, jesteś empatyczna, inni ludzie czują się w Twoim towarzystwie dobrze i bezpiecznie, budzisz zaufanie, potrafisz rozmawiać o emocjach (zarówno swoich, jak i cudzych).

Masz dobrą intuicję – czasami podskórnie czujesz, że coś jest lub nie jest dobrym pomysłem, że jakiś człowiek jest dobry lub ma złe zamiary.

Mimo, że lubisz i doceniasz towarzystwo innych osób, potrzebujesz też czasu w samotności – najlepiej odpoczywasz w ciszy, ograniczając niepotrzebne bodźce, np. po powrocie do domu nie włączasz od razu telewizora czy muzyki, akceptujesz ciszę. Lubisz mieć wokół siebie porządek. Szybko się męczysz spotkaniami towarzyskimi, co jakiś czas potrzebujesz być ze swoimi myślami sam na sam.

Nie lubisz pracy w stresującej atmosferze, w napięciu i pod presją czasu – denerwujesz się, gdy trzeba zrobić coś na szybko i niezbyt dokładnie. Preferujesz robienie jednej rzeczy na raz zamiast wielozadaniowości.

I jak? Czy któreś cechy do Ciebie pasują?

Źródło grafiki: canva.com