,

Różne twarze emocji – jak radzić sobie z bólem emocjonalnym?

Ludzie cechujący się emocjonalnością, mocno doświadczają uczuć zarówno przyjemnych, np. radości i szczęścia, jak i nieprzyjemnych, np. złości i smutku. Ogólnie nie ma w tym nic złego. Kłopoty mogą pojawić się wtedy, gdy osoby te zaczynają działać pod wpływem emocji, tzn. gdy ulegają uczuciom w automatyczny i bezrefleksyjny sposób.

Przygnębienie – kiedy Julia intensywnie go doświadczała, miała skłonność do zamykania się w sobie i wycofywania z relacji. Mocno ograniczała aktywności, którymi zajmowała się do tej pory i np. nie odbierała telefonów od bliskich. Jak jest z tym u Ciebie? Kiedy czujesz się przygnębiona/y?

Złość – gdy Hubert się złościł, miał tendencję do agresywnych zachowań: krzyku, obrażania się czy wyśmiewania innych. Co ważne, w jego przypadku złość miała też drugą stronę: pojawiała się, gdy ktoś dotykał lub naruszał jego granic. Jak to wygląda w Twoim przypadku? Kiedy najczęściej doświadczasz złości? O czym Cię ona informuje?

Lęk – w przypadku Marty lęk skłaniał ją do unikania określonych osób, sytuacji lub rzeczy, np. szukała ona wymówek, by nie rozmawiać ze swoim przełożonym, rezygnowała ze spotkań z obcymi ludźmi, żeby nie musieć z nimi rozmawiać czy unikała wysokości lub ciasnych pomieszczeń. Zanim jednak Ty postanowisz z czegoś zrezygnować, zastanów się, z jakiego powodu chcesz to zrobić? Przed czym chciał_byś się ochronić?

Wstyd – skłaniał on Michała do ukrywania się albo przyjmowania postawy obronnej. Mężczyzna często unikał wyzwań z obawy, że ktoś mógłby przyłapać go na najmniejszym błędzie. Miał tendencję do nadmiernego tłumaczenia się lub atakowania innych z obawy, że oni będą chcieli go zaatakować. Jak jest z tym u Ciebie? Czego się wstydzisz? Co miałoby wyjść na jaw?

Chcę mocno podkreślić, że masz prawo do odczuwania wszystkich emocji, bez wyjątku. Czucie to jednak nie to samo, co działanie. Czy wiesz, że podejmowanie działań pod wpływem emocji nie pozwala im przeminąć, a jedynie je nasila, przedłużając cierpienie psychiczne?

Co więcej, na dłuższą metę działanie pod wpływem emocji szkodzi relacjom w życiu osobistym i zawodowym. Utrudnia również życie w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Jak wygląda to u Ciebie? W czym pomaga Ci, a w czym szkodzi działanie pod wpływem uczuć?

Jeśli zauważasz u siebie skłonność do podejmowania decyzji pod wpływem emocji, zachęcam Cię do zapoznania się z książką ,,Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym poradzisz sobie z cierpieniem psychicznym’’ (Wydawnictwo GWP).

To wspaniały poradnik, który wesprze Cię w radzeniu sobie z przytłaczającymi emocjami i pomoże zmniejszyć Ci związany z nimi ból. W książce tej znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, które pomogą Ci rozwiązywać problemy w konstruktywny sposób. Wykorzystując zasady terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania, wreszcie ruszysz z miejsca i odetchniesz pełną piersią.

Serdecznie polecam tę publikację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *