,

Samodyscyplina to siła. O podejmowaniu działań niezależnie od tego, czy mamy na to ochotę, czy nie

Z racji tego, że przyszła wiosna i u wielu z nas pojawia się boom na wiosenne postanowienia, zmiany, porządki albo rozpoczyna się sezon prac nad wakacyjnym wyglądem, pomyślałam, że napiszę kilka słów o samodyscyplinie.

Samodyscyplina jest jednym z czynników, który ma największy wpływ na osiągnięcie sukcesu. Jest ona zdolnością do robienia tego, co powinniśmy zrobić w danym czasie, bez względu, czy mamy na to ochotę, czy nie. Opiera się na sile charakteru i silnej woli. Siła charakteru to zdolność do podtrzymywania działania, nawet gdy początkowy zapał i entuzjazm towarzyszący marzeniu czy celowi, już minął.

Samodyscyplina wiąże się z ponoszeniem kosztów i jest wymagana na każdym etapie osiągania celu. Jest otwartością i gotowością do zmian, ponieważ w każdym czasie mogą pojawić się nowe informacje i okoliczności, wobec których aktualny sposób działania, będzie nieskuteczny.

Nasz czas jest ograniczony, dlatego samodyscyplina jest ważna w planowaniu każdego dnia, ustalaniu priorytetów i skupianiu się na najbardziej istotnych zagadnieniach.

Każdy z nas potrzebuje samodyscypliny, by codziennie inwestować w swój rozwój (osobisty, zawodowy, mentalny itd.), by nie poddać się przy robieniu nudnych i powtarzalnych rzeczy, które jednak doprowadzą nas do zrealizowania celu.

Samodyscyplina jest ważna, by umieć odraczać pochwałę i, w razie konieczności, mieć wytrwałość do dłuższego czekania na nagrodę. Wiąże się ona często z oszczędzaniem i przemyślanym inwestowaniem pieniędzy.

Samodyscyplina jest pomocna w koncentrowaniu się na marzeniach, a nie rozpraszaniu się wątpliwościami, obawami i krytycznymi myślami. Jest ona potrzebna, by w trudnych momentach wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość, a nie kierować się gniewem, popadać w czarnowidztwo czy tupać uparcie nogą, mówiąc, że miało być inaczej.

Samodyscyplina to branie odpowiedzialności za swoje decyzje i umiejętność ponoszenia konsekwencji za swoje działania.

Samodyscyplina to siła.

Źródło grafiki: www.canva.com